پاتوق باحال
یكی برای همه،همه برای یكی
درباره وبلاگ


حیف از گرگی که سگ شد

به پاتوق خانواده مافیا خوش آمدید

مدیر وبلاگ : پدر خوانده
نظرسنجی
چه نوع موسیقی را بیشتر می پسندید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گاهی که گردش روزگار باز به ماه ذی‌الحجه می‌رسد و تصویر خانه دوست و هزاران نفری که عاشقانه در طواف به سر می‌برند، بر قاب شبکه‌های مختلف تلویزیونی نقش می‌بندد، دلت پر می‌کشد، پر می‌کشد که ای کاش تو هم در آن دیار بودی و پروانه می‌شدی و ... . این‌جاست که با خود زمزمه می‌کنی که خوب است حاجی حج فقیران شوی و بر گرد حرم یار بگردی.

امام رضا

نیایش فردی درکنار ضریح مطهر امام رضا(ع) : این تصویر مربوط به دوره قاجار است.
عكّاس: منوچهر خان عکاس باشی؛ تاریخ عکس : 1300قمریامام رضا

گنبد و گلدسته حرم مطهر در دوره قاجار
عکاس : رضا عکاس باشی، تاریخ عکس : سال1283قمری


امام رضا

 ضریح مطهردر دوره قاجار؛ عكّاس : عبدالله قاجار، تاریخ عکس : سال 1308قمری


امام رضا

صندوق چوبی مرقد مطهر حضرت رضا (ع)

محمد ولیخان اسدی نایب التولیه به همراه تعدادی از رجال سیاسی و نظامی مشهد در حال تعویض صندوق چوبی مرقد مطهر، تاریخ عکس: ۱۳۱۱

در اصطلاح، ضریح یعنی خانه‌ی چوبین و مشبک یا از مس و نقره و جز آن، که بر مرقد امام یا امامزاده‌ای می‌سازند. بنا بر شواهد تاریخی، نصب ضریح به معنای اصطلاحی آن، بر مزار امام رضا(ع) از دوره‌ی صفویه آغاز شده و سابقه‌ی ضریح تا پیش از این دوره معلوم نیست. از آن زمان تاکنون پنج ضریح بر مرقد امام(ع) جای داشته است.

ضریح اول؛ ضریح چوبی صفوی: اولین ضریح، ضریح چوبی طلا و نقره‌کوب، مربوط به اواسط قرن دهم بوده که در دوره‌ی صفویه به سال957ه.ق ساخته و بر روی صندوق مرقد نصب شده است. در کتیبه‌ی دور این ضریح سوره‌ی «هل اتی» به خط ثلث نوشته شده و کتیبه‌ی سردر ضریح که بر لوح‌هایی از طلا نوشته شده بود، سابقه‌ی تاریخی و نصب ضریح را چنین نشان می‌دهد: «در عهد سلطنت بنده شاه ولایت، طهماسب بن اسماعیل صفوی این محجر مبارک در این مکان مقدس نصب گردید. سنه957».

ضریح دوم؛ ضریح نگین‌نشان نادری: ضریح فولادی مرصع، معروف به نگین‌نشان است که در سال 1160ه.ق به آستان قدس رضوی تقدیم شده و در همان سال نصب گردید. واقف ضریح، شاهرخ میرزا، فرزند رضا قلی میرزا، نوه‌ی نادرشاه افشار بوده است. ضریح نگین‌نشان که اکنون در سرداب مقدس جای دارد، از فولاد ساخته شده و بالغ بر دو هزار قبه‌ی مزیّن به یاقوت و زمرد، بدنه‌ی آن را زینت داده‌اند. ضریح دوم بیش از 260سال بر مرقد امام(ع) نصب بوده است.

ضریح سوم؛ ضریح فولادی قاجاری: ضریح سوم، ضریح فولادی ساده‌ای است به ابعاد 4×3متر و ارتفاع حدود 2متر. این ضریح مربوط به عهد قاجاریه است و در عصر سلطنت فتحعلی شاه قاجار در سال 1238ه.ق روی ضریح نگین‌نشان در حرم مطهر جای گرفت. این ضریح نیز مزیّن به طوق و گوی طلای جواهرنشان است و درِ طرف پایین‌پای مبارک در مرصع تقدیمی فتحعلی شاه قاجار نصب شده بود.

ضریح چهارم، ضریح شیر و شکر: چهارمین ضریح به نام ضریح طلا و نقره، معروف به «شیر و شکر» است که در سال 1338ه.ش پس از برداشتن ضریح سوم و انتقال آن به موزه، روی ضریح نگین‌نشان نصب شد. این ضریح به اهتمام و نظارت مرحوم سیّد ابوالحسن حافظیان، توسط استاد هنرمند، مرحوم حاج محمدتقی ذوفن و تعدادی هنرمند و استادکار و قلمزن اصفهانی طراحی و ساخته شد.

ضریح پنجم؛ ضریح سیمین و زرین: در سال 1372ه.ش به دستور تولیت آستان قدس رضوی، مطالعات و بررسی‌های مقدماتی ساخت ضریح جدید آغاز شد. ضریح پس از هفت سال کار مداوم با کیفیتی بسیار عالی و در نهایت استحکام به وزن 12 تن و ابعاد 78/4×73/3 و ارتفاع96/3 متر ساخته و آماده‌ی نصب شد.

امام رضا

صحن عتیق و سر در ایوان ساعت

این تصویر مربوط به روز عاشورا در حرم مطهر امام رضا(ع) می باشد. عكاس: عبدالله قاجار، سال1309قمری

امام رضا

نقاره خانه چوبی و سقاخانه اسماعیل طلایی صحن عتیق

عكّاس: عبدالله قاجار، سال1309قمری

امام رضا

صحن جدید (آزادی فعلی)

این تصویر مربوط به دوره قاجار، تاریخ عکس: سال1283قمری، عكّاس: رضا عکاس باشی

امام رضا

ضریح فولاد امام رضا(ع)

تاریخ عکس: سال ۱۳۱۵هجری شمسی


امام رضا

گروهی از خادمان و رجال حرم

عکس مرحوم محمدولی خان اسدی نایب‌التولیه آستان رضوی و محمود جم استاندار خراسان به همراه عده‌ای از عوامل اجرایی آستان قدس در حال تفکیک و جداسازی ضریح و صندوق طلای مرقد امام رضا(ع) از پایه‌های چوبی


امام رضا

ضریح سوم امام رضا(ع)


امام رضا

گنبدوگلدسته مسجدگوهرشاد

عكّاس: علی اصغر ناصری، تاریخ عکس : سال 1355

یکی از بناهای باشکوه و باستانی عهد تیموری که در اوایل قرن نهم هـ.ق بنا شده، مسجد گوهرشاد است. این بنای تاریخی در جنوب حرم مطهر رضوی قرار دارد و به رواق‌‌های دار السیاده و دار الحفاظ متصل است. این مسجد به دستور بانو گوهرشاد، دختر امیر غیاث الدین ترخان، از امرای جغتایی، همسر شاهرخ تیموری در سال 821 هـ.ق توسط معمار معروف ایرانی، قوام الدین شیرازی، با به‌کارگیری سبک معماری دوران تیموری ساخته شد.
کاشی‌کاری مسجد، نمونه‌ای از شاهکارهای عهد تیموری است. طاق‌‌های گنبدی شکل مسجد و مناره‌‌های آن با ویژگی و تزیینات خاص و با استفاده از سبک مقرنس، همچنین نقوش و خطوط دیواری بر روی زمینة‌ گچی و معرق‌کاری ممتاز عصر تیموری، جلوه‌‌های بی‌نظیری را به نمایش گذاشته است. این بنای باستانی، نمونه کامل و برجسته هنر ایرانی به شمار می‌رود که تمام خصوصیات و ویژگی‌‌های معماری سنتی در آن به‌کار رفته است. به ‌ویژه ایوان جنوبی مسجد به نام ایوان مقصوره، با حدود 500 متر مربع مساحت، 37 متر طول و 5/25 متر ارتفاع، از باشکوه‌ترین ایوان‌‌های مسجد است.


امام رضا

دورنمای حرم مطهر و مسجدگوهرشاد از سمت خیابان تهران

تاریخ عکس : سال 1314 هجری شمسی

امام رضا

 گنبد و بارگاه حرم امام رضا(ع)، تاریخ عکس : سال  1355


بنا بر نقل کتب تاریخی، نخستین گنبد بر فراز مزار قدسی اما(ع) به فرمان سلطان سنجر سلجوقی (511 - 552 ق ) و به کوشش وزیر وی، شرف الدین قمی ساخته شد که جنس آن از کاشی بود. در دوران شاه طهماسب صفوی، پس از جمع‌آوری خشت‌های کاشی، گنبدی با روکش طلا بر فراز گنبد پیشین بنا شد. این همان گنبدی است که امروزه در نمای بیرونی به چشم می‌آید. در شورش ازبک‌ها، خشت‌های طلای گنبد به چپاول رفت. در زمان شاه عباس صفوی، گنبد مطهر، بار دیگر با خشت‌هایی از مس و روکش طلایی پوشیده شد. گنبدی که اینک مشاهده می‌شود، همان بنایی است که حدود چهارصد سال از ساخت آن می‌گذرد.

امام رضا

فلکه حضرت

تصویر فلکه حضرت در سال 1355 هجری شمسی بعد از اتمام عملیات توسعه و تخریب و تسطیح بناهای قدیمی تا شعاع 320متر از گنبد مطهر را نشان می دهد که فضای آزاد شده بعد از تخریب به جهت جلوگیری از تراکم و ترافیک مردمی و موتوری و به منظورتلطیف هوا به چمن و فضای سبز تبدیل شده است.


امام رضا

راهپیمایی 29 دی 1357 / 20صفر 1399 / 19 ژانویه 1979

زاویه‌ای که عکاس در آن ایستاده و این شاهکار را به یادگار گذاشته است هم‌اکنون صحن جامع رضوی نام دارد. از زیبایی‌های این عکس این است که تقریبا تمامی عناصر و ارکان بلندقامت حرم مطهر رضوی در این عکس نمایان هستند؛ ایوان ساعت، ایوان نقاره‌خانه، گنبد، گلدسته‌ها و همچنین گنبد و گلدسته‌های صحن مسجد جامع گوهرشاد...


امام رضا    امام رضا

تصویر سمت راست، محراب بالای سر حضرت: ابعاد اثر: 240 سانتی‌‌متر ارتفاع و 175 سانتی‌متر عرض، سال ساخت اثر: 640 هجری قمری، سازنده‌ی اثر: علی‌بن‌محمدبن‌طاهر کاشانی، محل نگهداری اثر: حرم مطهر رضوی، صحن کوثر، موزه‌ی مرکزی، طبقه‌ی همکف، گنجینه‌ی تاریخ مشهد آستان قدس رضوی، این محراب مستطیلی شکل یک حاشیه دارد و در داخلش دو طاق‌نما با پایه و سر‌ستون‌های گلدانی شکل دارد. روی محراب آیات 78 و 79 سوره‌ی اسراء (حاشیه‌ی اصلی)، آیه‌ی 18 سوره‌ی آل‌عمران (طاق‌نمای اول)، آیات 190 و 191 سوره‌ی آل عمران(حاشیه‌ی طاق‌نمای دوم) به خط ثلث و نسخ نوشته شده است. در حاشیه‌ی پایین محراب نام سازنده به خط ثلث بدین شرح آمده است: «عمل علی‌بن‌محمد‌بن‌ابی‌طاهر القاشانی غفرالله ذنوبه»

تصویر سمت چپ، محراب پیش روی مبارک: نوع اثر: کاشی زرین‌فام، ابعاد اثر: 260 در 215سانتی‌متر، قدمت اثر: سال 612 هجری قمری، سازنده اثر: محمد بن ابی‌طاهر کاشانی، محل نگهداری: حرم مطهر رضوی، صحن کوثر، موزه‌ی مرکزی، طبقه همکف، گنجینه‌ی تاریخ مشهد آستان قدس رضوی؛ این محراب که به صورت نیمه برجسته از کاشی زرین‌فام ساخته شده، در گذشته بر دیوار جنوب غربی روضه‌ی منوره و پیش روی مبارک نصب بوده است. این اثر ارزشمند به دستور عبدالعزیز‌ بن آدم قمی و با همکاری «ابوزید نقاش» ساخته شد.


امام رضا

قدیمی ترین سنگ مرقد مطهر حضرت رضا علیه السلام

این سنگ ساخته شده از سنگ مرمر سفید در سال 516 قمری توسط عبدالله بن احمد قره است.
این سنگ که با نهایت ظرافت تراشیده شده است شامل یک متن محرابی در وسط و دو کتیبه در حاشیه به خط کوفی می باشد. در قسمت محرابی شکل نام بانی آن احمد علوی حسینی ذکر است شده.


منابع تصاویر: پرتال جامع آستان قدس رضوی، عکس رضوی.

نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها : امام رضا، حرم، رضوی،
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 16 شهریور 1393
پدر خوانده
چهارشنبه 7 اسفند 1398 07:29 ق.ظ
Hi there! Someone in mmy Myspace group shared this website with us
so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting tis to my
followers! Outstanding blog and brilliant style andd design.
دوشنبه 13 آبان 1398 02:08 ق.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is genuinely nice.
یکشنبه 5 آبان 1398 05:10 ق.ظ
Hey there! I understand this is kind of off-topic
but I had to ask. Does operating a well-established blog such
as yours require a large amount of work? I am
brand new to running a blog however I do write in my diary daily.
I'd like to start a blog so I will be able to share my experience
and thoughts online. Please let me know if
you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
Appreciate it!
پنجشنبه 2 آبان 1398 09:00 ب.ظ
I quite like reading through an article that can make men and women think.

Also, thank you for allowing me to comment!
چهارشنبه 1 آبان 1398 03:32 ب.ظ
Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly.

I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different internet browsers and both show the same results.
چهارشنبه 1 آبان 1398 12:58 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
A fantastic read. I'll certainly be back.
جمعه 26 مهر 1398 11:34 ق.ظ
I think that what you posted was actually very logical.

However, what about this? what if you were to write a killer title?
I ain't saying your information is not solid., but what if you added a post title to maybe get a person's attention? I mean پاتوق باحال - حرم سلطان علی ابن موسی
الرضا (ع) در گذر تاریخ +عکس is
a little boring. You might glance at Yahoo's front page and watch how
they write post titles to get viewers interested.

You might add a video or a related picture or two to get people excited about what you've written. Just my opinion, it would make your blog
a little bit more interesting.
پنجشنبه 25 مهر 1398 10:54 ق.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you're a great author.
I will be sure to bookmark your blog and may come back in the future.

I want to encourage you to ultimately continue your great job,
have a nice morning!
پنجشنبه 25 مهر 1398 02:40 ق.ظ
Pretty portion of content. I simply stumbled upon your web site and
in accession capital to claim that I get in fact loved account your weblog posts.

Any way I'll be subscribing for your feeds or even I achievement you access persistently fast.
چهارشنبه 24 مهر 1398 08:27 ب.ظ
These are truly great ideas in about blogging. You have touched some good points here.

Any way keep up wrinting.
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 08:17 ب.ظ
Appreciation to my father who informed me regarding this blog, this webpage
is genuinely amazing.
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 03:55 ب.ظ
Howdy are using Wordpress for your blog platform? I'm new to
the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise
to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 09:37 ق.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I will be subscribing to your
feed and I hope you write again soon!
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 02:46 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting
my own weblog and was wondering what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty
penny? I'm not very internet smart so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice would be
greatly appreciated. Appreciate it
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 02:12 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.
شنبه 7 اردیبهشت 1398 09:23 ق.ظ
Excellent post. Keep posting such kind of info on your page.
Im really impressed by your blog.
Hey there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and
in my view recommend to my friends. I am sure they'll be benefited
from this web site.
چهارشنبه 16 آبان 1397 02:08 ق.ظ
Hey There. I found your blog the use of msn. That is a very well written article.
I'll make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info.
Thanks for the post. I will definitely return.
سه شنبه 8 آبان 1397 12:46 ق.ظ
I really like what you guys are up too. This sort of clever
work and coverage! Keep up the amazing works guys I've added you guys to our blogroll.
شنبه 5 آبان 1397 06:48 ب.ظ
Awesome post.
چهارشنبه 18 مهر 1397 12:02 ب.ظ
I just could not go away your web site before suggesting
that I actually loved the usual info a person provide in your guests?
Is gonna be back regularly to inspect new posts
دوشنبه 16 مهر 1397 12:06 ق.ظ
I visit everyday some web sites and sites to read posts,
but this website provides quality based writing.
جمعه 13 مهر 1397 04:46 ب.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's very difficult to get that "perfect balance"
between superb usability and visual appearance.
I must say you have done a awesome job with
this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Firefox.
Excellent Blog!
یکشنبه 1 مهر 1397 02:08 ب.ظ
bookmarked!!, I like your blog!
شنبه 31 شهریور 1397 04:33 ب.ظ
wonderful issues altogether, you just won a emblem
new reader. What would you recommend in regards to your post that you simply made some days ago?
Any positive?
شنبه 31 شهریور 1397 05:34 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
make your point. You definitely know what youre talking about, why
throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving
us something informative to read?
جمعه 23 شهریور 1397 09:26 ق.ظ
I've been surfing online more than 3 hours as of late, yet I never found any interesting article like yours.
It's lovely worth sufficient for me. Personally, if all web
owners and bloggers made good content as you probably did,
the internet can be much more helpful than ever before.
پنجشنبه 22 شهریور 1397 06:54 ق.ظ
Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing these things, thus I am going to tell her.
چهارشنبه 21 شهریور 1397 02:20 ب.ظ
I am really inspired along with your writing abilities and also with the structure on your blog.
Is this a paid topic or did you modify it your self? Either way keep up the
excellent quality writing, it's rare to peer a great blog like this one
nowadays..
چهارشنبه 21 شهریور 1397 04:35 ق.ظ
I know this web page presents quality based articles or reviews and
other stuff, is there any other site which presents such things in quality?
یکشنبه 18 شهریور 1397 02:52 ق.ظ
Hi! I'm at work surfing around your blog from
my new iphone 4! Just wanted to say I love reading
through your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic